
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.48 mm |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 1 V to 28 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 75 µA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 94
Distributors
pcbx
Unit Price$2.50330
Ext.Price$2.50330
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.50330 | $2.50330 |
| 10 | $2.11555 | $21.15550 |
| 25 | $1.94428 | $48.60700 |
| 50 | $1.78687 | $89.34350 |
| 100 | $1.64221 | $164.22100 |
| 300 | $1.58495 | $475.48500 |
| 500 | $1.52969 | $764.84500 |
| 1000 | $1.48012 | $1480.12000 |
